Ekologia

Pellet jest bardzo ekologicznym paliwem. Jego spalanie nie powoduje dodatkowej emisji CO2, ponieważ ilośd dwutlenku węgla powstająca przy spalaniu jest równa tej, którą w procesie fotosyntezy pobierają rośliny posadzone na miejscu spalonych.

Pelety stanowią doskonałą alternatywę dla oleju opałowego i węgla spalanego w małych kotłach, który najbardziej ze wszystkich paliw przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska. W porównaniu z olejem – przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Koszt wytworzenia jednostki energii z granulatu drzewnego jest o połowę niższy. Dodatkową zachętą może być to, że przechodząc na pelety, nie trzeba wymieniać pieca. Wystarczy dokupić odpowiedni palnik i zainstalować go przy istniejącym kotle zamiast palnika olejowego. Będzie on współpracował z kotłem podobnie jak palnik olejowy i dzięki instalacji automatycznego podawania paliwa zapewni bezobsługową pracę urządzenia.

W porównaniu z węglem i piecami węglowymi cena energii wytworzonej z granulatu drzewnego jest o kilkanaście procent wyższa. Warto się jednak zastanowić nad wymianą starego kotła węglowego na kocioł na pelety. Oprócz niewątpliwego wkładu w ochronę środowiska pozwoli to na unowocześnienie instalacji oraz znacznie wygodniejsze niż w przypadku innych paliw stałych, a zarazem tańsze niż w przypadku gazu jej użytkowanie. Możliwe jest również zainstalowanie przy kotle na paliwo stałe (węgiel, koks, drewno), podobnie jak przy olejowym, odpowiedniego palnika, który usprawni obsługę kotła i przystosuje go do spalania peletów.