Ogrzewanie domu pelletem


Pellet to jeden z najbardziej ekologicznych materiałów opałowych. Do niedawna paliwem tym swoje domy ogrzewali głównie mieszkańcy Europy Zachodniej. Od pewnego czasu pellety cieszą się jednak coraz większą popularnością również w Polsce. Co o tym zadecydowało? 
 
Tym, co wyróżnia pellet, jest przede wszystkim skład. Niewielkie granulki o średnicy 6-8 mm są wytwarzane z odpadów drzewnych (głównie trocin) bez sztucznych dodatków. - Naturalne składniki i niska emisja spalin sprawiają, że paliwo to uznawane jest za jeden z najbardziej ekologicznych materiałów opałowych.
Pellet sprawdza się przede wszystkim tam, gdzie brakuje przyłącza do gazu ziemnego. Istotną rolę odgrywa również jego relatywnie niska cena i korzystna relacja kosztów do efektywności ogrzewania domu. Przyjmuje się, że 2,2 kg pelletu odpowiada 1 l oleju opałowego.
 
Co więcej, paliwo to w porównaniu choćby z węglem jest dużo „czystsze”. Łatwiej jest przecież usunąć kurz drzewny niż pył węglowy. - Do tego dochodzi jeszcze niewielka ilość (do 0,5 proc.) popiołu powstającego w procesie spalania, którego można później użyć np. do użyźnienia gleby na działce.
O stale rosnącej popularności pelletu w dużej mierze decyduje także wygoda użytkowania. Zwykle jest on pakowany w niewielkie, 15 kilogramowe worki, co ułatwia transport i składowanie. W zależności od wielkości zasobnika piec na pellet może bowiem pracować bezobsługowo nawet do kilku tygodni, co pozwala na ogrzewanie domu także w trakcie dłuższej nieobecności mieszkańców. Co ciekawe, w przypadku nowszych kotłów cały proces może być sterowany zdalnie, za pośrednictwem podłączonego do internetu komputera lub telefonu.