Charakterystyka palników na pellet Venma serii Comfort

 

Palniki pelletowe Venma zostały zaprojektowane w celu zaspokojenia potrzeb gospodarstw domowych oraz obiektów użyteczności publicznej w zakresie centralnego ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Założenia konstrukcyjne oraz ich funkcjonalność spełniają wysokie wymagania emisji spalin, a tym samym czystości powietrza.

Są istotnym elementem kotłów na biomasę umożliwiających spełnienie wysokich norm europejskich oraz możliwości uzyskania certyfikatów 5 klasy oraz Eco Design. Szczególną zaletą palników pelletowych jest fakt korzystania w procesie spalania z odnawialnych źródeł energii. Jest to kluczowe rozwiązanie dla ochrony klimatu oraz gwarancji czystego powietrza.

Seria Comfort

Innowacyjna budowa palnika Comfort wynika z użycia zaawansowanych technologicznie podzespołów takich jak zapalarka ceramiczna- dzięki której następuje szybsze rozpalenie biomasy oraz dłuższy czas bezawaryjnej i efektywnej pracy, wentylator strumieniowy, żaroodporna stal nierdzewna, która nie tylko estetycznie wygląda ale też przekłada się na żywotność, wydajniejszą eksploatację i niższe zużycie energii.

W palnikach zastosowano inteligentne sterowanie z odpowiednio dobranymi algorytmami pracy zapewniającymi niskie zużycie paliwa. Równie istotnym elementem palników jest bezpieczeństwo i wygoda jego użytkowników. Konstrukcja palników posiada liczne zabezpieczenia w postaci klapek p.poż, specjalnych elementów podajnika i czujników. Przemyślana konstrukcja powoduje, że palnik jest prosty w montażu, eksploatacji czy serwisowaniu.

Palniki pelletowe serii Comfort są urządzeniami unikatowymi na skalę zarówno krajową jaki i europejską. Potwierdzają ogólnoświatowe trendy w zakresie ochrony klimatu i ograniczenia emisji toksycznych związków do atmosfery. Potwierdzeniem trafności rozwiązania palników pelletowych Venma z serii Comfort jest rosnące zainteresowanie odbiorców krajowych i zagranicznych. Dodatkowym potwierdzeniem innowacyjności palników jest otrzymanie nagrody na targach Expo Dom Rzeszów 2017 w kategorii innowacyjności i technologicznego zastosowania, a następnie Podkarpackiej Nagrody Gospodarczej w 2018 w kategorii najlepszy produkt.

Palniki serii Comfort to najnowocześniejsze oraz najbardziej zaawansowane nasze urządzenia do spalania biomasy. Palniki te posiadają mechanizm, który oczyszcza palnik z żużlu i popiołu powstałego na wskutek spalania paliwa. Rozpalanie, palenie, wygaszanie oraz czyszczenie w palniku odbywa się automatycznie, czyli palnik jest urządzeniem bezobsługowym. Rozpalanie polega na zasypie dawki wstępnej oraz wznieceniu ognia poprzez rozgrzanie paliwa do temperatury zapłonu za pomocą zapalarki umieszczonej w palniku. Palenie i wygaszanie sterowane jest ze sterownika.

Seria Ignis

Palniki serii IGNIS to nowoczesne oraz bardzo zaawansowane urządzenia do spalania biomasy. Palniki te czyszczone są powietrzem. Rozpalanie, palenie oraz wygaszanie w palniku odbywa się automatycznie, czyli palnik jest urządzeniem bezobsługowym. Rozpalanie polega na zasypie dawki wstępnej oraz wznieceniu ognia poprzez rozgrzanie paliwa do temperatury zapłony za pomocą zapalarki umieszczonej w palniku. Palenie i wygaszanie sterowane jest ze sterownika (patrz instrukcja sterownika). Palniki te są kompatybilne z kotłami CO na paliwa stałe oraz z niektórymi kotłami gazowymi i olejowymi- posiadające komorę spalania oraz popielnik. Palnik VENMA to urządzenie bardzo ekologiczne gdyż jest przeznaczone do spalania paliwa ze źródeł odnawialnych takich jak pellet, pestka czy owies.

Sterowanie palnikiem odbywa się poprzez sterownik dołączony do zestawu, płynna regulacja paliwo- tlen pozwala dostosować moc urządzenia do zapotrzebowania. Do sterownika można podłączyć do 4 pomp i 3 zaworów mieszających. Obsługuje do 6 czujników temperatury (m.in. CO, CWU, zaworu, powrotu, czujniki bufora). Liczne udogodnienia i możliwości takie jak: czujnik spalin PID, regulator pokojowy, sonda lambda ułatwią nam pracę i zmaksymalizują komfort w obsłudze i użytkowaniu palnika. Palnik wyposażony jest w liczne zabezpieczenia przeciwpożarowe, które w razie awarii lub przegrzania odetną dopływ paliwa co przełoży się na zapobiegnięcie rozprzestrzenianie się ognia i powstaniu pożaru. Przerwa w zasilaniu energii elektrycznej nie wpłynie negatywnie na nasze urządzenie, ponieważ ilość paliwa w komorze spalania jest niewielka. Paliwo dostarczane do palnika powinno być przechowywane w szczelnym i zamkniętym pojemniku oraz powinno być transportowane przy użyciu podajnika z wkładem spiralnym firmy VENMA o odpowiedniej długości oraz mocy.

Czyszczenie palników pelletowych

Czyszczenie  polega na zrzucaniu pozostałości po spalaniu paliwa. Odbywa się ono cyklicznie, więc ułatwia to dopalenie paliwa w 100% co przekłada się na ekonomię oraz ekologię spalania. Czyszczenie palnika wydłuża również żywotność komory paleniskowej palnika. Palniki te są kompatybilne z kotłami CO na paliwa stałe oraz z niektórymi kotłami gazowymi i olejowymi- posiadające komorę spalania oraz popielnik. Palnik VENMA to urządzenie bardzo ekologiczne gdyż jest przeznaczone do spalania paliwa ze źródeł odnawialnych takich jak pellet, pestka czy owies.

Sterowanie palnikiem odbywa się poprzez sterownik dołączony do zestawu, płynna regulacja paliwo- tlen pozwala dostosować moc urządzenia do zapotrzebowania. Do sterownika można podłączyć do 4 pomp i 3 zaworów mieszających. Obsługuje do 6 czujników temperatury (m.in. CO, CWU, zaworu, powrotu, czujniki bufora). Liczne udogodnienia i możliwości takie jak: czujnik spalin PID, regulator pokojowy, sonda lambda ułatwią nam pracę i zmaksymalizują komfort w obsłudze i użytkowaniu palnika. Palnik wyposażony jest w liczne zabezpieczenia przeciwpożarowe, które w razie awarii lub przegrzania odetną dopływ paliwa co przełoży się na zapobiegnięcie rozprzestrzenianiu się ognia i powstaniu pożaru. Przerwa w zasilaniu energii elektrycznej nie wpłynie negatywnie na nasze urządzenie, ponieważ ilość paliwa w komorze spalania jest niewielka. Paliwo dostarczane do palnika powinno być przechowywane w szczelnym i zamkniętym pojemniku oraz powinno być transportowane przy użyciu podajnika z wkładem spiralnym firmy VENMA o odpowiedniej długości oraz mocy. Paliwem podstawowym jest pellet posiadający aktualny certyfikat DIN Plus lub EN Plus.

Palnik VENMA zbudowany jest z elementów stalowych oraz części elektrycznych. Palenisko oraz ruszt palnika wykonane jest ze stali nierdzewnej żaroodpornej. Stal testowana do temperatury powyżej 1000 st. C. Rura podajnika wykonana jest ze stali czarnej i poddawana galwanizacji aby zapobiec korozji w czasie użytkowania. Konstrukcja palnika zapobiega przegrzewaniu się podzespołów elektrycznych co skutecznie wydłuża żywotność oraz bezawaryjność całego urządzenia.

Praca palnika zaczyna się na rozpalaniu poprzez palenie i podtrzymanie kończąc na wygaszaniu i czyszczeniu palnika.
Zewnętrzny podajnik ślimakowy odpowiada za transport paliwa z zasobnika do palnika. Proces rozpalania przy pierwszym uruchomieniu należy załączyć manualnie, w późniejszym użytkowaniu będzie to następować automatycznie według naszych ustawień.

Rozpalanie poprzedzone jest przedmuchem palnika aby oczyścić komorę paleniska z ewentualnych pozostałości po ostatnim wygaszaniu. Później następuje zasyp wstępny, a w między czasie zapalarka nagrzewa się do około 1000 st. C, strumień powietrza zasilany wentylatorem i ogrzany zapalarka doprowadza do zapłonu dawki wstępnej. Następnie czujnik światła (fotokomórka) ‘’widzi’’ światło z komory paleniska i wyłącza zapalarkę, jednocześnie sterownik przechodzi w tryb ”Stabilizacja płomienia” ma to na celu rozgrzanie i przygotowanie palnika do pracy.

Następne tryby pracy uzależnione są od wyboru algorytmu, tj:

  • Modulacja (praca minimalna i praca maksymalna)
  • PID (praca PID)
  • Praca automatyczna (praca automatyczna).

Czyszczenie palnika następuje podczas pracy lub po wygaszeniu, rodzaj wybieramy na sterowniku (patrz instrukcja obsługi sterownika). Wygaszenie palnika następuje automatycznie bądź manualnie z pozycji sterownika (patrz instrukcja sterownika). Polega na wypaleniu pozostałości paliwa na palenisku.